Γοργολαΐ – ΤΗΓΑΝΙΤΗΣ 4-3 (3η Αγωνιστική)

Το Σάββατο 24/10 και στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Γ τοπικού πρωταθλήματος Ηρακλείου ο Τηγανίτης θα έδινε τη μάχη του στο γήπεδο των Ασιτών ενάντια στα τσικό της ομάδας του χωριού. Η κακοκαιρία και η ασταμάτητη βροχή δεν εμπόδισαν την ομάδα και τους περίπου 80 τρελαμένους μας οπαδούς από την καθιερωμένη «απόβαση», όλοι ξέρουμε πλέον οτι δεν υπάρχει εκτός έδρας ματς για μας. Σβήστηκαν εμετικά συνθήματα που λέρωναν το γήπεδο του χωριού και νέα αντιφασιστικά στόλιζαν πλέον τους τοίχους του. Όλα έτοιμα για την σέντρα..

Με αρκετές αλλαγές στο αρχικό μας σχήμα επιδιώξαμε να μπούμε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, να κρατήσουμε το μηδέν πίσω αλλά και να αναζητήσουμε πρώτοι το γκολ. Τα σχέδια υπάρχουν για να καταστρέφονται για αυτό βρεθήκαμε από νωρίς πίσω στο σκόρ, 0-1 (20′) και 0-2 (28′) σε δυο φάσεις που το.. νεοσύλλεκτο τέρμα μας μόλις είχε προλάβει να φορέσει τα γάντια του και δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ο καιρός και η στρογγυλή θεά μας είχαν γυρίσει την πλάτη απο νωρίς αλλα όχι και η κερκίδα μας η οποία ζητούσε απεγνωσμένα να βγεί το ματς over για να φυγει το hangover. Οι φωνές των οπαδών έφτασαν στα αυτιά των ποδοσφαιριστών του Τηγανίτη που ανέβασαν ρυθμούς και επέβαλλαν το ρυθμό τους. Απόλυτος έλεχγος του παιχνιδιού, συντριπτική κατοχή, σωστή κυκλοφορία, πολλές ευκαιρίες και επιτέλους στο 40ο λεπτό ο «χαλαρός» πλασάρει χαλαρά τον αντίπαλο τερματοφύλακα αναπτερώνοντας το ηθικό μας αφού στέλνει την ομάδα στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει σε 2-1..

Μαζί με το 2ο ημίχρονο αρχίζει να δυναμώνει και η βροχή και να πυκνώνει η ομίχλη στο γήπεδο (λόγω υψομέτρου). Παρόλα αυτά η ομαδάρα συνέχισε να παίζει ποδόσφαιρο στον ίδιο δαιμονιώδη ρυθμό με αυτόν που είχε σταματήσει. Ασφυκτική πίεση, δοκάρια και ένα ακυρωθέν γκολ προετοίμαζαν το έδαφος για πολλά εγκεφαλικά στην κερκίδα. Έτσι λοιπόν στο 49′ και μετά απο μία οργανωμένη επίθεση ο «κοντός-ψηλός» σκοράρει και ισοφαρίζει. Το ματς έχει πάρει φωτιά. Παρά τη βροχή και την κούραση οι δύο ομάδες δεν τα παρατάνε και προσπαθούν να βρούν το δρόμο προς τα δίχτυα. Δυστυχώς πρώτοι τα καταφέρνουν οι παίκτες απο το Γοργολαίνι και στο 55′ παίρνουν ξανά κεφάλι στο σκορ. Εμείς έχοντας συνηθίσει πλέον στις ανατροπές δεν τα παρατάμε και συνεχίζουμε να πιέζουμε. Η υπερπροσπάθεια απο παίχτες και κερκίδα, τα ασταμάτητα τρεξίματα και συνθήματα αντίστοιχα και το πάθος που επέδειξε ολόκληρος ο Τηγανίτης αποδίδουν καρπούς και ο «χαλαρός’ διπλασιάζει τα τέρματά του ισοφαρίζοντας στο 70′ μέσα σε αποθέωση. Η κερκίδα εκρήγνυται. Το ματς ήταν Γκραν Γκινιόλ και όλα κρέμονταν απο μία κλωστή. Ακόμη και
στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού δείξαμε την υπεροχή μας στο γήπεδο πιέζοντας για την ολική ανατροπή όσο και αν η τύχη και ο «άρχοντας» του αγώνα δεν ήθελε. Δυστυχώς η αντίπαλη ομάδα κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 4-3 στο 87′ λεπτό έπειτα απο μία στημένη φάση, χωρίς να αλλάζει κάτι μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Υγ1. Όλοι στην κερκίδα παραμιλούσαν με τη μπαλάρα που βλέπανε. «δεν μας νοιάζει που χάσατε παίξατε μπαλάρα για αυτό ερχόμαστε και σας βλέπουμε» Ευχαριστούμε την κερκιδάρα μας για ακόμα μία φορά και της υποσχόμαστε πως στο δεύτερο γύρο έχοντας περισσότερη εμπειρία, ματς με 15 τελικές και 3 δοκάρια θα είναι δικά μας

Υγ2. Προς ενημέρωση των οπαδών. Κανένας δεν έχει την υποχρέωση να πληρώσει εισητήριο για να παρακολουθήσει έναν αγώνα τοπικού πρωταθλήματος.