(1/2) Match Report |Χείμαρος-ΤΗΓΑΝΙΤΗΣ 3-6

Το τελευταίο match report της Τηγανιτάρας άργησε , και ζητάμε συγγνώμη.Ο λόγος που άργησε είναι οτί το κείμενο που ανέβηκε για match report δεν ήταν κείμενο αλλα κέιμενα!Ναι καλά ακούσατε η τελευταία ανάλυση αγώνα για φέτος έγινε απο 2 διαφορετικά άτομα σε διαφορετικό χώρο ,διαφορετική ώρα αλλα με την ίδια ψυχολογία.Για να μήν πάει άδικος ο κόπος όμως κανενός απο τών δύο παιδιών που έδωσαν κατάθεση ψυχής για να αναλύσουν το μάτς σε όσους έλειπαν πήρα την πρωτοβουλία και ανέβασα και τα δύο ματς ρεπορτ.Γιατι ΤΗΓΑΝΙΤΗΣ είσαι οτι γουστάρεις κάνεις! (για να δείς το άλλο Match report πάτα εδώ)

1ο Match Report

1 χρόνος λοιπόν. 1 χρόνος αγωνιστικού Τηγανίτη έφτασε στο τέλος του.Η χρονιά κύλησε εξαιρετικά, με την ομάδα να πετυχαίνει όλα τα πιθανά αποτελέσματα .Το τέλος της χρονιάς λοιπόν μας βρίσκει στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα έπειτα από την νίκη μας απέναντι στον Χείμαρο. Ας δούμε λοιπόν τι έγινε την τελευταία αγωνιστική.

so
Το σαιτ της ομάδας ανακοίνωσε ότι θα πάμε στους Αγ. Δέκα με λεωφορείο και η ώρα αναχώρησης είναι 14:30.Κομπλέ άρα 14:00 θα ξεκινήσουμε να μαζευόμαστε υποθέτεις και προετοιμάζεις ανάλογα το πρόγραμμα σου από την προηγούμενη μέρα. Ξυπνάς λοιπόν τρως το πρωινό σου φτιάχνεις τον συνηθισμένο καφέ και ξεκινάς για το σημείο συνάντησης.Φτάνεις εκεί στις  14:01 και βλέπεις ότι μόνο 5 άτομα ήταν συνεπής στην ώρα. Το λεωφορείο έρχεται και ο κόσμος αρχίζει και πληθαίνει παράλληλα.Μ’αυτά και μ’αυτά ήρθε η ώρα για αναχώρηση.Στον πηγαιμό τα πράγματα στο λεωφορείο ήταν χαλαρά αλλά παρ’ όλα αυτά αρκετά συνθήματα με νέο πιο χαλαρό ρυθμό ειπώθηκαν για να αρμόζουν στις καταστάσεις.

15:55 φτάσαμε στο γήπεδο,οι οπαδοί κατευθύνονται προς την κερκίδα και χωρίζονται από τους παίκτες οι οποίοι μπήκαν στα αποδυτήρια.Η ώρα σιγά σιγά περνάει και η ομάδες βγαίνουν για ζέσταμα.Η κερκίδα έχει γεμίσει κόσμο και οι πρώτες μπύρες αρχίζουν και φεύγουν.Κάπως έτσι φτάνει η ώρα της έναρξης του παιχνιδιού, άλλα κάτι γίνεται και δεν ξεκινάει. Γρήγορα μαθαίνεται ότι η ομάδα μας θα αγωνιστεί με 10 παίκτες καθώς δεν έχουμε 2ο  u-21 παίκτη.

Το ματς λοιπόν ξεκινάει με την αριθμητική υπεροχή να την έχει ο χείμαρος. Στα πρώτα κιόλας λεπτά και οι δύο ομάδες δημιουργούσαν ευκαιρίες, με την ομάδα μας να απειλεί κυρίως με κάποια σουτ που τελικά όμως ή περνούσαν άουτ ή τα απέκρουε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.Ο Χείμαρος έβγαζε κάποιους ωραίους αιφνιδιασμούς που οι τελικές προσπάθειες των παικτών κατέληγαν και αυτές στην αγκαλιά του τερματοφύλακα μας ή δίπλα από τα δοκάρια.Φτάσαμε στο 22ο λεπτό και έχουμε κερδίσει κόρνερ.Εκτελείται, ο »campίστας» παίρνει την κεφαλιά όμως το αντίπαλο τέρμα αποκρούει και στο ριμπάουντ ο »χορευτής» έρχεται να πλασάρει από κοντά και να γράψει το 0-1.Μόλις 2’ αργότερα με ένα εξαιρετίκο 1-2  του »ρεθυμνιώτη» με τον »campίστα» βγάζει τον 2ο σε θέση βολής ο οποίος σουτάρει και γράφει το 0-2.Η κερκίδα αν και με λιγότερα άτομα από τις άλλες φορές έχει παλμό και φωνάζει ασταμάτητα συνθήματα.Γίνεται αιφνιδιασμός από την αντίπαλη ομάδα.Έχουν βγει μπροστά και με ωραίες εναλλαγές της μπάλας γίνεται ένα σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή το οποίο όμως πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. 33ο λεπτό ο »ρεθυμνιώτης» έχει μπει στην μεγάλη περιοχή και ανατρέπεται από αντίπαλο παίκτη και η ρεφ δείχνει το σημείο του πέναλντι. Το παίρνει πάνω του ο »doc» και το στέλνει στην αριστερή μεριά της εστίας διαμορφώνοντας το 0-3.Μετά από 3’ γίνεται αποδέκτης της μπάλας ο »ρεθυμνιώτης»,ο οποίος με ένα κεραυνό έξω από την μεγάλη περιοχή θα στείλει την μπάλα στο κάθετο δοκάρι και θα  καταλήξει στα δίχτυα γράφοντας το 0-4. Το 1ο ημίχρονο είναι στα τελειώματα,και η ομάδα πάει να βγει μπροστά. Όμως ένα κλέψιμο της μπάλας έξω από την περιοχή μας θα βγάλει σε τετ-α-τετ αντίπαλο παίκτη ο οποίος θα νικήσει το τέρμα μας και θα γράψει το 1-4. Σκόρ το οποίο έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Έναρξη 2ου ημιχρόνου με δυο αλλαγές για την ομάδα μας.Ο »χορευτής» και ο »ντιστέφανος» αποχωρούν και δίνουν τις θέσεις τους στον »τσιου» και στον »αμυντικό τείχος».Η ομάδα μας έχει μπει φανερά πιο χαλαρά από το 1ο ημίχρονο. Όμως στο 61ο λεπτό  μετά από σέντρα του »μπαλαντερ» ,και άτσαλη έξοδο του αντίπαλου τερματοφύλακα ο »κεφαλιάς’’ εκμεταλλευόμενος το λάθος αυτό πλασάρει σε κενή εστία και κάνει το 1-5.Ήρθε η ώρα για την τρίτη και τελευταία αλλαγή με τον »doc» να βγαίνει και να δίνει την θέση και το περιβραχιόνιο στον »σάραντ».Ο χρόνος κυλάει και οι αξιόλογες στιγμές όλο και λιγοστεύουν καθώς και οι δύο ομάδες έχουν χαλαρώσει .Φτάνουμε στο 81ο  λεπτό με τον »β-ράστα» να κατεβάζει την μπάλα και να πασάρει στον »σάραντ». Ο οποίος γυρνάει και με ένα συρτό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή  θα γράψει το 1-6.Η ομάδα κάνει εσωτερικές αλλαγές στις θέσεις με τον »ρεθυμνίωτη» να γυρνάει σέντερ-μπάκ και τον »αμυντικό-τείχος» να παίζει κέντρο. 85ο  λεπτό και οι αντίπαλοι κερδίζουν φάουλ σε καλή θέση.Το τείχος μας αριθμεί 2 άτομα. Εκτελείται ,περνάει το τείχος,σκάει μπροστά από τον τερματοφύλακα μας και καταλήγει στα δίχτυα και έτσι γράφετε το 2-6.Η κερκίδα τρελαίνεται και πανηγυρίζει έξαλλα.Στην αμέσως επόμενη φάση χάνεται η μπάλα από τα δεξιά και με μια κοφτή μπαλιά ο αντίπαλος παίκτης  θα πλασάρει αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής μας και θα στείλει για 3η φορά την μπάλα στο βάθος της εστίας μας. Πανηγυρισμοί και πάλι από την κερκίδα αλλά και από τους παίκτες μας. 3 σφυρίγματα.Το ματς τελείωσε και οι παίκτες έρχονται να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί.

Στην έξοδο μας από το γήπεδο το σωματείο του Χείμαρου έβγαλε και μας κέρασε κάποια μεζεδάκια και έγινε και η κοπή της τούρτας γενεθλίων του »κεφαλιά».Έτσι αράξαμε όλοι μαζί για καμιά ώρα τρώγοντας και πίνοντας με τα κέφια μας να είναι στα ύψη.Όμως κάποια στιγμή ήρθε η ώρα για αναχώρηση.Μέσα στο λεωφορείο πήραν μέρος πρωτόγνωρες καταστάσεις αφού μια Playlist από κλαρίνα λαϊκά και τσιφτετέλια σε συνδυασμό με την ρακί που είχε καταναλωθεί έκαναν αρκετά άτομα να αφεθούν στους ρυθμούς αυτούς και να χορέψουν.Κάπως έτσι έκλεισε αυτή η αγωνιστική περίοδος της ομαδάρας μας. Ραντεβού λοιπόν τον Ιούνη όπου ετοιμάζεται ένα ξεχωριστό φεστιβάλ.

3 thoughts on “(1/2) Match Report |Χείμαρος-ΤΗΓΑΝΙΤΗΣ 3-6

1. Παράθεμα: (2/2) Match Report | Χείμαρος-ΤΗΓΑΝΙΤΗΣ 3-6 | ΤΗΓΑΝΙΤΗΣ Α.Σ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

2. 1. Κανονίστε λίγο τα nicks γιατί χάσαμε τη μπάλα ανάμεσα στα δύο report: «μουγκρί» ή «Ρεθυμνιώτης», «χάφ-τονυ» ή «αμυντικό τείχος» κλπ κλπ.
    Υ.Γ. Ίδια επισήμανση με το πρώτο report: δεν είμαστε «οπαδοί» ρε ρετάλια
    Υ.Γ. 2: ο ένας γράφει ότι το ματς ξεκίνησε με 10 εναντίον 10 (λειψές και οι δύο ομάδες) κι ο άλλος ότι ο Χείμαρρος είχε αριθμητική υπεροχή. Κάποιος απ’ τους δυο δεν είχε καλό βαθμό στα μαθηματικά, χο χο