MATCH REPORT : Τηγανίτης – Γωνιές (2-3 )

Στα πονηρά πραγματοποιήθηκε η πρώτη εντός έδρας εμφάνιση και δεύτερη για την φετινή σεζόν της ομάδας αφού το Σάββατο ,όπως είχαμε αναφέρει στα μιντιακά μέσα , η μπάλα παιζότανε στο Ρέθυμνο στην παγκρήτια αντιφασιστική πορεία. Χαρήκαμε ιδιαίτερα όταν είδαμε σχεδόν άδεια την κερκίδα μας , γνωρίζοντας ότι οι περισσότεροι , είχανε βάλει το ποδόσφαιρο σε δεύτερη μοίρα και πήγανε στο Ρέθυμνο για να παραστούν στην πορεία. Το ματς ξεκίνησε με ενός λεπτού σιγής στη μνήμη του Μητσάρα. Εντός της εβδομάδας που μας πέρασε ο «Μαρίνος Αντύπας» η αυτοοργανωμένη ομάδα της Λάρισας είχε την ατυχία να χάσει ένα παίχτη ,μέλος ,φίλο και σύντροφο.14724259_991122024367492_908274479_o Στα του ματς. Με το στάνταρ 4-5-1 παρατάχθηκε η ομάδα . Όσο στάνταρ είναι πλέον το σύστημα άλλο τόσο στάνταρ έχει γίνει και το ποσό μουδιασμένη μπαίνει η ομάδα στο γήπεδο μέχρι να φάει τα πρώτα της μπαλάκια .Στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά οι ‘’αντίπαλοι’’ κυκλοφορήσαν την μπάλα χωρίς κάποια ιδιαίτερη απειλή. Βέβαια το καμία ‘’ιδιαίτερη απειλή’’ μετουσιώθηκε σε γκολ αφού μετά από μια άψυχη παράλληλη μπαλιά στην περιοχή και σε σημείο που την έλεγχε η άμυνα και χωρίς να υπάρχει αντίπαλος στην περιοχή μας,το ωραίο, σωστό και μερακλήδικο τέρμα αποφάσισε να πέσει με πάθος επάνω στην μπάλα αλλάζοντας της πορεία και στέλνοντας την αργά και βασανιστικά στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 1-0 στο 5’ . Κάπου εκεί ξεκίνησε η ομαδάρα να παίζει λίγο ποδόσφαιρο προσπαθώντας είτε από πλαγιά είτε από τον άξονα να βρεις τρόπους να φέρει το ματς στα ίσα , έχοντας μάλιστα και χαμένο τετ-α-τετ με τον Νικησπόρο και μια κεφαλιά του χορευταρά μετά από εκτέλεση κόρνερ , τις οποίες ευκαιρίες έσβησε ο πολύ καλός τερματοφύλακας των Γωνιών . Οι Γωνίες από την άλλη , εκμεταλλεύονταν την επιθετική μας αστοχία και με καλή κυκλοφορία προσπαθούσαν να βγουν στην πλάτη της άμυνας. Κάπως έτσι τσούλησε το ματς μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε μια αλλαγή , ο παίχτης 2πr ένιωσε μια αδιαθεσία και έδωσε την θέση του στο Αλγερινό κανόνι, Gudhjem Mullah Omar Bayrami.Η ομάδα μπήκε πιο αποφασισμένη ,πίεσε πιο ψηλά και έκανε κάποιες πιο ουσιαστικές ενέργειες με αποκορύφωμα την διπλή χαμένη ευκαιρία του Νικησπόρου – νέο μεταγραφικό απόκτημα, ανήλικο και Αγιαννιωτικο κανονιε . Κάπου στο 50’ οι Γωνιές βγήκανε στην αντεπίθεση και μετά από κάκιστη συνεννόηση του αμυντικού τείχους με τον βοσκοστόπερ, βρέθηκε ο επιθετικός των Γωνιών τετ-α-τετ και διαμόρφωσε ωραία το 2-0.Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η ομάδα να πιέζει ακόμα περισσότερο και χάρη σε αυτή την πίεση κατάφερε να σκοράρει και πρώτο της εντός έδρας τέρμα με το Di Stefano να κάνει συμπαίχτες και αντίπαλους να μοιάζουν σαν φιγούρες σε replay, να περνάει τους πάντες και να σκοράρει εύκολα κάνοντας το 1-2 στο 60 ‘ . Στο 65’ ξανά διπλή χαμένη ευκαιρία από τον δραστήριο Νικησπόρο οποίος στην συνέχεια έδωσε πασά στον χορευταρά και αυτός με την σειρά του έστειλε την μπάλα περίτεχνα άουτ. Στο 72’ από τα δεξιά ο DiStefano θα βγάλει ωραία σέντρα στον χορευταρά ο οποίος θα βρει την μπάλα στην κίνηση και με ωραίο εναέριο πλασέ θα στείλει την μπάλα στα προστατευτικά δίχτυα-σύρματα του γηπέδου. Στο 78’ ο Συνεργός , οποίος πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Τακουνίστα, με τον χορευταρά δεν θα συνεννοηθούνε σωστά και θα χάσουνε την ευκαιρία για να πετύχουνε το 2-2.Στο 82’ μετά από δουλεμένο πλάγιο οι Γωνιές κατάφεραν να βγάλουν παίχτη στην πλάτη της άμυνας του οποίου το σουτ έδιωξε ο μερακλής και αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και στο ριμπάουντ,1-3 . Στη σέντρα οι ομάδες και άμεση απάντηση από τον Τηγανιτή . Στο 85’ με 3 πάσες ο Ρεκετάνς,ο οποίος μπήκε στο ματς ως αλλαγή στη θέση του Νικησπόρου, θα περάσει 4 παίχτες και θα κάνει το 2-3 πολύ γρήγορα. Κάπου εκεί σβήσανε οι μηχανές και των 2 ομάδων . Τελικό και δίκαιο σκορ 2-3 . Μετά την λήξη του ματς οι παίχτες και των 2 ομάδων στάθηκαν πίσω από πανό το οποίο έγραφε ‘’Η Αλληλεγγύη γκρεμίζει φράχτες και σύνορα ,καλοδεχούμενοι οι μετανάστες στα χωριά μας ‘’ ως ένδειξη αλληλεγγύης στους μετανάστες