MATCH REPORT : ΘΕΡΙΣΟΣ 1978-ΤΗΓΑΝΙΤΗΣ (0-0)

MATCH REPORT : Θέρισος 1978 – Τηγανίτης (0-0)

Κυριακή και ματσάκι , έτσι και τη περασμένη Κυριακή μαζέψαμε τα κομμάτια μας από τις εξόδους του Σαββάτου και πήγαμε πουρνό πουρνό στην παραλία.Για την ακρίβεια στο γήπεδο ΕΓΟΗ που ήταν δίπλα στην παραλία της αμουδάρας. Αν και η τζίπλα στο μάτι δεν έφευγε το ματς ξεκίνησε 12:00 το μεσημέρι με τις 2 ομάδες να αντικρίζουν μια κατάμεστη κερκίδα (αν και μικρή) με φίλους και των 2 ομάδων.Αλλά ας αφήσω τις φλυαρίες και να πηγαίνω στα αγωνιστικά. Μετά το σφύριγμα τις σέντρας και τη παράταξη των 2 ομάδων φαινόταν δειλά δειλά ότι ο Τηγανίτης ίσως να είχε το πάνω χέρι αφού φάνηκε να ελέγχει κάπως το μάτς.Οι πρώτες φάσεις ξεκίνησαν στο 15′ με τις πλαγιοκοπήσεις του Manου από τις ωραίες μπαλιές του Di Stefano και ΡασταΒαγγέλη. Σέντρα στη μεγάλη περιοχή της θερισος 1978 και σουτ από ????? αλλά η μπάλα πάει για μπανάκι στην παραλία που ήταν δίπλα.Αφού ο Τηγανίτης άρχιζε να ανεβαίνει ήταν θέμα χρόνου και η επόμενη ευκαιρία για γκολ να συμβεί,με κερδισμένο κόρνερ από τον Di Stefano που θα κάνει και ο ίδιος την εκτέλεση.Η σέντρα είναι γλυκιά σαν λουκουμάκι και στρώνετε στον Βοσκοστοπερ 2 (Τονι o ψαλίδης) που με γυριστό ψαλιδάκι χάνει μια καλή ευκαιρία για τον Τηγανίτη αλλά και ακόμη μια μπάλα αφού βγήκε εκτός γηπέδου. Στα τελευταία λεπτά όμως οι παιχτούρες του Τηγανίτη άρχιζαν να χάνουν ανάσες και άαφησαν τη Θέρισος 1978 να κάνει κάποιες απειλητικές αντεπιθέσεις στο 35 ‘ και στο 47’ με πανομοιότυπο τρόπο.Σέντρα από αριστερά στην μεγάλη περιοχή , αδράνεια από Βοσκοστόπερ 1 και 2 αλλά την κατάσταση έσωνε ο De Gea των φτωχών o Billy4 που ήταν κάτω από τα γκολ ποστ του Τηγανίτη,μια 2-3 εξαιρετικές εξόδους απερ κατ.Κάπως έτσι τελειώνει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 0-0 με τις 2 ομάδες εμφανώς εξαντλημένες από τη ζέστη και τον ήλιο.

14796111_10209401902778088_472749584_o

ειδυλλιακή μέρα και για μπανάκι

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με το ρυθμό το δυο ομάδων πεσμένο.Μέχρι το 75′ ο Τηγανίτης ήταν αυτός που με κάποιες ευκαιρίες προσπαθούσε να απείλησε. Κερδισμένη μπαλιά του Di Stefano στο 55′, που περνάει στη συνέχεια όλους τους αντιπάλους που βρίσκει μπροστά του σα μύγες, σπάει τη μπάλα έξω από τη περιοχή στο ΡασταΒαγγέλη αλλά αυτός κάνει ένα αδύναμο σουτ και φτάνει στην αγκαλιά του γκολκίπερ της Θέρισος. Σέντρα του Τηγανίτη από τα αριστερά προς τη μεγάλη περιοχή στο 60′ , κατεβάζει ο Θοδωρο-ταγαροφόρ και κάνει καλό σουτ στην κλειστή γωνία,αλλά ο γκολκίπερ της Θέρισος είναι σε σωστή θέση και σταματά σταθερά.Η Θέρισος βγαίνει μπροστά και κάνει 2 αντεπιθέσεις που σταματάνε όμως και οι 2.Η μια στο 65′ που από κόρνερ της Θερισος ο Τονι το ψαλίδι ,απομακρύνει με επιτυχία.Σειρά είχε ο De Gea των φτωχων που απομακρύνει με επιβλητική έξοδο στο 69′ τε-τατ που είχε ο φορ της θέρισος.Απο κει κε πέρα έπεσε ο ρυθμός κι άλλο με λιγοστές φάσεις , κάποιες προσπάθειες του di stefano από πλευράς Τηγανίτη που δεν βρήκαν καρπούς.Και κάποιες υποψίες για αντεπίθεση της Θέρισος στις καθυστερήσεις που δεν απείλησαν τον εμπειρότατο γκολκίπερ του Τηγανίτη. Το ματς λοιπόν έληξε με λευκή ισοπαλία, αλλά και τη καθιερωμένη μάζωξη παιχτών του Τηγανίτη και κερκίδας μετά το ματς για συνθήματα