Match Report : Εργοτέλης – Τηγανίτης (84 – 35)

Τι και αν μας ζώσαν τα κρύα την εβδομάδα που μας πέρασε, το αγωνιστικό πρόγραμμα της Τηγανιτάρας αναμενόταν καυτό για άλλο ένα Σαββατοκύριακο! Το ποδοσφαρικό τμήμα του συλλόγου απέτυχε για άλλη μια φόρα να χάσει, και έτσι το μπασκετικό τμήμα έπρεπε πάλι να βγάλει το φίδι από την τρύπα και να δείξει τον δρόμο προς την ήττα. Μέτα το ντέρμπι (50άρα ήττα) της προηγούμενης αγωνιστικής απέναντι στον Ηρόδοτο, ήταν τώρα σειρά του Εργοτέλη να αντιμετωπίσει τον μπασκετικό εφιάλτη του. Έτσι, το βράδυ της Κυριακής που μας πέρασε (5 Νοεμβρίου) οι παίκτες αλλά και οι πιστοί ακόλουθοι του Τηγανίτη οπλισμένοι με τύμπανα και κασκόλ κάνανε ντου στο κλειστό γυμναστήριο του Λίντο. Οι δώδεκα εκλεκτοί και των δύο ομάδων ξεχύθηκαν από νωρίς στο πάρκε για να κάνουν την προθέρμανσή τους. Γρήγορα έγινε εμφανές πως οι στιβαρές σιλουέτες και οι αψεγάδιαστες διατάσεις των παικτών μας κατέκλυσαν με φόβο τους παίκτες του Εργοτέλη.

,μπασκετ2

Το ματς ξεκινά και ο Τηγανίτης παρουσιάζεται πανέτοιμος και ανταγωνιστικός…για το πρώτο 1μισι λεπτό με το σκορ να είναι 2-2 και τους φιλάθλους μας να παρακαλούν το διαιτητή να το λήξει. Ένα χτύπημα στην ευαίσθητη ανδρική περιοχή του Γιατρού τον στέλνει στον πάγκο και έτσι ο Τηγανίτης μένει όλο το υπόλοιπο πρώτο 10λεπτο χωρίς τον franchise player του και το σκορ κλείνει στο 25-3 (#λυπηρό). Το δεύτερο 10λεπτο συνεχίζεται στο ίδιο μοτίβο, με τον Εργοτέλη να διευρύνει περαιτέρω τη διαφορά πετυχαίνοντας πόντους κυρίως από πρωτεύοντες αιφνιδιασμούς και επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό του. Από την άλλη, οι παικτες του Τηγανίτη υπέπεσαν σε πολλά λάθη επιθετικά, ενώ η άμυνα ζώνης που δοκίμασαν δεν φάνηκε να είναι αποτελεσματική. Το ημιχρονο έκλεισε με σκορ 49-11.
Οι απεγνωσμένες κραυγές του προπονητή μας φάνηκαν ωστόσο να ταρακούνησαν τους παίκτες του Τηγανίτη, οι οποία εμφανίστηκαν βελτιωμένοι με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, παίζοντας με περισσότερο μυαλό αλλα και ψυχραιμία με αποτέλεσμα να διπλασιάσουν τους πόντους τους μέσα σε ένα μόλις 10λεπτο δεχόμενοι παράλληλα 16 πόντους αντί των 25 και 24 των προηγούμενων δεκαλέπτων. Έτσι η τρίτη περίοδος λήγει με το σκορ στο 65-22 και με highlight την τάπα του Γιατρού που ακολουθήθηκε στην ίδια φάση από εύστοχο τρίποντο του ίδιου. Στο τελευτάιο δεκάλεπτο του ματς η ομάδα μας συνέχισε να παρουσιάζει μία αξιοπρεπή εικόνα (η οποία μεγεθυνόταν ίσως και απο τη δικαιολογημένη χαλάρωση των παικτών του Εργοτέλη) με σποραδικές στιγμές θεάματος. Τέτοιες ήταν το τρίποντο του StriveForGreatness έπειτα από όμορφη ντρίπλα, το μαγικό post-game καλάθι του Γκρου και φυσικά το τρίποντο ΚΑΙ φαουλ (!) του Γιατρού. Το σκορ σταμάτησε στο 84-35 με τον Τηγανίτη να γλυτώνει παρατρίχα τη δεύτερη συνεχόμενη 50άρα και τους «αντίπαλους» παίκτες και φιλάθλους αλλά ακόμα και τους διαιτητές να φαίνονται εντυπωσιασμένοι και πολύ χαρούμενοι με το κλίμα που διαμόρφωσαν οι φίλοι του Τηγανίτη.

Σκόρερ: Γιατρός 15, StriveForGreatness 7, Γκρου 5, Τιμορός 2, Μπαρι 2, Σπυρος 2, Ανδρέας 2
Επόμενη αγωνιστική: Τηγανίτης-Κύδων, κλείστο γυμναστηριο Λίντο