4η Αγωνιστική: Τηγανίτης – Κύδων (56-81) Match Report!

Την περασμένη εβδομάδα, την ξενέρα της αναβολής του τοπικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου (Ε.Π.Σ.Η.) ακολoυθήσε η ξενέρα της ΜΗ αναβολής του αντίστοιχου μπασκετικού πρωταθλήματος (Ε.Κ.Α.Σ.Κ.) γεγονός που σήμαινε πως τα μάτια μας έμελλε να πονέσουν και πάλι! Έτσι, το μεσημέρι της Κυριακής 12 Νοεμβρίου ο Τηγανίτης φιλοξένησε στο κλειστό του Λίντο τον Κύδωνα από τα εξωτικά Χανιά, με το ματς να μυρίζει από νωρίς στημμένο μιας και οι μισοί μας παίκτες είναι Χανιώτες. Στα αποδυτήρια το κλίμα είναι ευχάριστο, με τα κρύα αστεία και το counterpain να ρέουν άφθονα και τη διάθεση για θεαματιχαχαχα μπασκετ να είναι στα ύψη. Μετά την προθέρμανση υπό τη συνοδεία της απαραίτητης καγκουρομουσικής το ματς ξεκινά.

Ένα κακό ξεκίνημα μας βρίσκει πίσω με 0-6, όμως ο Τήγα συνέρχεται πλησιάζοντας στο 5-6 και προσφέροντας πρώιμο θέαμα με το Γιατρό να δίνει no-look πάσα πίσω απο το κεφάλι στον StriveForGreatness ο οποίος ευστοχεί στο σουτ τριών πόντων. Η φασάρα αυτή ακολουθήθηκε από…απολύτως τίποτα για τα επόμενα λεπτά και εν τάχει το σκορ γίνεται 5-16. Ο Γκρου και ο ΑγαθόςΓίγαντας βρισκουν τα επόμενα λεπτά στόχο και το δεκάλεπτο κλείνει με άλλο ένα τριποντο του StriveForGreatness και με σκορ 16-26 (not bad). Στο δεύτερο 10λεπτο οι Τηγανίτες εξακολουθούν να έχουν μία ικανοποιητική επαφή με το καλάθι πετυχαίνοντας άλλα δύο τρίποντα (από Μπουλούκ και Πατερογλειψιματάκη) και έναν αιφνιδιασμό, όμως η άμυνα περιοριζόταν κυρίως σε απειλητικές ματιές με αποτέλεσμα και ο Κυδώνας να σκοράρει συστηματικά. Το πρώτο ημίχρονο λήγει με το σκορ στο 28-41 και με ένα πρόβλημα για τον Τηγανίτη να είναι τα πολλά φάουλ κάποιων βασικών παικτών του.

Άσχημα ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο με τον Κύδωνα να ανοίγει την ψαλίδα (30-50 και ακολούθως 40-60). Κάπου σε αυτή τη διάρκειο ο Ντισκαλιφιέ κάνει το 5ο του φάουλ (εκ των οποίων τα 2 αντιαθλητικά) κερδίζοντας επάξια το παρατσούκλι του. Σκορ τρίτου 10λεπτου 43-64. Στο τέταρτο 10λεπτο ο Κύδωνας δίνει χρόνο στους νεότερους παίκτες του, οι ρυθμοί πέφτουν και το σκορ κλεινει στο 56-81. Γενικά, φάρο ελπίδας αποτέλεσε ο Αγαθός Γίγαντας, ο οποίος φάνηκε να κερδίζει τις περισσότερες μονομαχίες στο low post, κάθως και το ότι οι περισσότεροι παίκτες του Τηγανίτη (8 από τους 12) σκόραραν σε αντίθεση με τους προηγούμενους αγώνες.

Σκορερ: StriveForGreatness: 20 , Αγαθός Γίγαντας: 10 , Γιατρός: 8 , Μπουλούκ: 5 , Γκρου: 4 , Λιάκος: 4 Hack-A-Μανδ: 2,Γιατρός2:3