Match report : ΤΗΓΑΝΙΤΗΣ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (53-72)

Άλλο ένα σαββατοκύριακο πλησίαζε προς το τέλος του και το μόνο που κατέστειλε την μιζέρια της επικείμενης Δευτέρας ήταν η ανυπομονησία για τα εβδομαδιαία μαθήματα αντιμπάσκετ του Τηγανίτη. Αυτή τη φορά όμως το κλίμα στους κόλπους της υπερομάδας μας ήταν διαφορετικό. Και αυτό επειδή η ομάδα που θα βρίσκαμε απέναντί μας για την 8η αγωνιστική ήταν η Ακαδημία Ρεθύμνου, η οποία έκτος του ότι ακόμη αναζητούσε την πρώτη της νίκη δεν είχε και στη διάθεση της 3 σημαντικούς παίκτες της λόγω τιμωρίας (τσκ τσκ ντροπής πράγματα). Έτσι όλα φάνταζαν να συνωμοτούν για την πρώτη νίκη του Τηγανιτή στην ΕΚΑΣΚ η οποία αναμφίβολα θα μας έβρισκε όλους το ίδιο βράδυ στους δρόμους, εκστασιασμένους και μάλλον όχι ιδιαίτερα νηφάλιους. Επομένως η φάση ήταν «ή τώρα ή ποτέ»!

Το ματς ξεκινά και τα πρώτα λεπτά του αγώνα μας βρίσκουν θεατές σε ένα έργο πρωτόγνωρο. Η ομάδα μας στις πρώτες κατοχές ευστοχεί στις προσπάθειές της δείχνοντας ταυτόχρονα την πρόθεση να παίξει άμυνα για πρώτη φορά στα χρονικά. Το αποτέλεσμα; Ένα αρχικό προβάδισμα 8-0 το όποιο ελάχιστα αργότερα άγγιξε το 14-4 . Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που απέκτησε ο Τηγανίτης στον αγώνα (και μάλλον η μεγαλύτερη που θα αποκτήσει ποτέ). Σε εξαιρετική κατάσταση φαίνεται να βρίσκεται ο Σαβιολίνιο ο οποίος πετυχαίνει νωρίς 3 τρίποντα από το ίδιο σημείο ενώ και ο StriveForGreatness συνδέεται με το καλάθι, κυρίως μέσω όμορφων drive από την baseline. Σύντομα η Ακαδημία δείχνει σημάδια αντίδρασης και το προβάδισμα του Τηγανίτη μας αποχαιρετά έπειτα από 7μισι ολόκληρα λεπτά αλησμόνητης ύπαρξης. Το πρώτο δεκάλεπτο κλείνει με το σκορ στο 18-19 και φαίνεται πως θα ακολουθήσει ντέρμπι. Στο 2ο 10λεπτο ο Σπύραυλος αρχίζει και αυτός να συνεισφέρει σημαντικά στο σκοράρισμα του Τηγα κυριαρχώντας στο lowpost ενώ ο Σαβιολίνιο συνεχίζει το χαβά του και το σκορ παραμένει πάρα πολύ κοντά. Όμως στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ατυχία χτυπά την πόρτα του Τηγανίτη, καθώς ο StriveForGreatness σε μία σύγκρουση στραπατσάρισε τη γαλλική μυτούλα του και αποχωρεί από τον αγώνα με προορισμό το ΠΑΓΝΗ (τον λες και υπερβολικό). Τελικό σκορ 1ου ημιχρόνου 28-35.

25152096_1763943967235026_3025317406149535518_n

Παρά την απώλεια ενός allstar μας το ηθικό παραμένει ακμαίο και στα αποδυτήρια οι παρατηρήσεις και τα εμψυχωτικά λογύδρια δίνουν και παίρνουν. «Παρ’ τε το για τον Strive» ακούγεται από κάποιους και απορούμε εάν η σύγκρουση του Strive ήταν μοιραία. Ωστόσο το περιορισμένο rotation έχει ως αποτέλεσμα την κόπωση των παικτών μας οι οποίοι όμως συνεχίζουν να παλεύουν. Επιτέλους ο Γιατρός αρχίζει να συνεισφέρει δείχνοντας ότι ίσως επιτέλους γίνει κάποτε ο ηγέτης που αναμέναμε και το 3ο δεκάλεπτο μας βρίσκει πίσω στο σκορ με μονάχα 5 πόντους (43-48). ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΗΤΑΝ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗΣ. ΤΩΡΑ ΚΑΘΕ ΣΤΑΛΑ ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΘΑ ΞΕΖΟΥΜΙΖΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΜΑΚΙΑ ΜΑΣ. ΤΩΡΑ ΗΤΑΝ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ. Ούτε καν βασικά, αφού η Ακαδημία θέλει να καθαρίσει το ματς και μπαίνει πολύ δυνατή στο τελευταίο δεκάλεπτο ευστοχώντας σε σουτ και σκοτώνοντας τον Τήγα. Ένα timeout 6 λεπτά πριν τη λήξη ήταν η τελευταία προσπάθεια του coach μας να γυρίσει την κατάσταση αλλά αποδεικνύεται μάταιη. Στα τελευταία λεπτά η φάση είναι εγκατάλειψη και το τελικό σκορ, το οποίο ήταν 52-73, αδικεί κατά πολύ την τρομερή προσπάθεια της ομάδας μας. Ωστόσο παίκτες και θεατές πέρασαν όλοι όμορφα και για πρώτη φορά το θέαμα ήταν πλούσιο. Οπότε κλάιν που λένε και οι νεολαίοι.

25151898_1763943260568430_6401212748574275953_n

Σκόρερ: Σαβιολίνιο 20, Γιατρός 10, Σπύραυλος 9, StriveForGreatness 8, BuzzerBeater 3, Γλειψιματάκης 2

Επόμενη αγωνιστίκη: Ακρωτήρι – Τηγανίτης δηλαδή εκδρομάρα στα Χανιά